Diuna” jest taką serią książek wobec których nie da się przejść obojętnie (https://www.taniaksiazka.pl/seria/diuna). Jest to taki cykl powieści, który nie tylko się nie starzeje. Jest to ponadczasowe spotkanie z wyrazistymi bohaterami, którzy prowadzą walki, starają się doprowadzić do przejęcia władzy, zachowania tradycji – czyli wszystko to co można spotkać w innych książkach, ale w o wiele lepszym wydaniu. Po Frank Herbercie przyszedł czas na innych twórców, którzy pisali i nadal będą pisać wspaniałe powieści fantasy. Ale pomimo upływu lat wiele osób nie wraca do owych autorów, tylko właśnie do Franka Herberta. Jego “Diuna” już ponad 55 lat jest obecna na rynku i nic nie traci na swojej wartości. To książka ponadpokoleniowa o której będzie głośno nawet za kolejne 55 lat.

Coś się zaczyna…

Diuna, tom 1. Kroniki Diuny” to moment, kiedy czytelnik poznaje planetę Arrakis, inaczej nazywana Diuną. To miejsce, gdzie mniej więcej czytelnik poznaje władzę, politykę i ekonomię jaka panuje w tamtych czasach. A są one bardzo odległe. Z Ziemi ludzie przenieśli się hen wysoko, do samego kosmosu. Małe i duże planety zamieszkiwane są przez różnego rodzaju rody – wysokie i niskie. Główna władza spoczywa w rękach Wielkiego Imperatora i dwóch innych jednostek. Wszyscy pragną melanżu – przyprawy, narkotyku, który daje możliwość jasnowidzenia i długiego życia. Z rozkazu imperatora to Artydzi, zamiast Harkonnenów mają panować nad Diuną, co cieszy wiele osób. Okazuje się, że ta decyzja to zgrabnie uknuty spisek, który ma na celu pozbawienie życia całego rodu Artydów. Ten spisek zostaje wykonany w 99%, ponieważ książę Leto umiera. Jego dziedzic z kolei umiera i to od niego rozpoczyna się walka o tron oraz o władzę w przyszłości.

…coś się kończy

“Kroniki Diuny T6 Kapitularz Diuną” to ostatni tom, który został napisany przez Franka Herberta. Po wielu, wielu latach od momentu pierwszej napaści na Artydów przez Harkonenów bardzo dużo się zmieniło. Nie ma czegoś takiego jak imperium. Od ponad 1,5 tysiąca lat nie ma czegoś takiego jak Bóg Imperator. Ale jest nadal Bene Gesserit, które nadal chciałoby sprawować władzę we wszechświecie. Oni planują wydobycie na nowo melanżu. Nie jest to łatwe, ponieważ do władzy chcą się dopchać Dostojne Matrony. Matka Przełożona Darwi Odrade, która stoi na czele zgromadzenia chce postawić wszystko va banque. Tylko, że wszyscy skupieni są na jednym celu, zapominając o tym, że zbliża się ktoś inny. Ktoś bardziej groźniejszy, co może wstrząsnąć dotychczas panującymi osobami.

Książka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com